polski  english
start  Strona główna / VoIP / O technologii

O technologii


Technologia VoIP (ang. Voice over Internet Protocol), popularnie nazywana "telefonią internetową”, pozwala na wykonywanie wysokiej jakości połączeń telefonicznych do dowolnego abonenta telefonicznego na świecie, poprzez ogólnie dostępne łącza internetowe lub dedykowane sieci wykorzystujące protokół IP.

Nawiązanie połączenia poprzez telefonię internetową realizowane jest przez specjalistyczne urządzenia tzw. bramki, terminale lub telefony VoIP, które dokonują konwersji analogowego głosu ludzkiego na postać cyfrową – pakiety protokołu internetowego IP i przesyłają je za pośrednictwem Internetu.

Korzystanie z usług telefonii internetowej nie koniecznie odbywać się musi za pomocą telefonu VoIP, wystarczy zwykły analogowy bądź cyfrowy aparat telefoniczny podłączony do terminala VoIP lub centrali telefonicznej udostępniającej telefonię internetową. Dzięki temu istnieje możliwość szybkiego wdrożenia technologii VoIP w firmach, które posiadają już tradycyjną infrastrukturę telefoniczną.

Linie telefoniczne korzystające z VoIP umożliwiają abonentom posiadanie numerów telefonicznych z publicznej stacjonarnej sieci telefonicznej. Oznacza to, że możliwe jest zarówno nawiązywanie połączeń wychodzących, jak i przyjmowanie połączeń przychodzących ze wszystkich sieci stacjonarnych i komórkowych na świecie. voip